o klinike
nas tim
sluzby
f.a.q.
kontakt

 

 

Ordinačné hodiny

Pondelok - Piatok:
9:00 - 19:00

Sobota - Nedeľa:
9:00 - 12:00

Mimo ordinačných hodín pohotovosť na:
0905 332 599, 0905 534 702

Objednanie na konkrétnu hodinu:
037/741 66 70

Otázky - Ektoparazity - vonkajšie parazity

Blchy (Ctenocephalides canis, Ctenocephalides felis) sú najčastejším kožným problémom psov a mačiek. Pri cicaní krvi mechanicky narušujú celistvosť kože, a tým často otvárajú vstupnú cestu infekciám.
Kožné zmeny, spôsobené alergiou na blšie hryznutie, sú častou príčinou návštev u veterinára. Alergia sa prejavuje svrbením, vypadaním srsti a silným zápalom kože. Najčastejším miestom týchto kožných lézií je medzilopatkový priestor, krk, chrbát. Pokiaľ sa stav nelieči, postupne prechádza do celkových zdravotných komplikácii.
Blchy sú zodpovedné napríklad aj za prenos pásomnice (Dipylidium caninum)
Blchy na  ktoré nájdete na psovi alebo mačke sú len vrcholom pyramídy. Až 95% bĺch vo všetkých vývojových štádiách (vajíčka, larvy, kukly) je prítomných v prostredí, t.j. napríklad vo Vašej domácnosti.

Kliešte sú nepríjemné parazity, ktoré spôsobujú nielen lokálne zápaly kože po ich prisatí, ale sú aj zdrojom rôznych vírusových, bakteriálnych a protozoálnych chorôb (spôsobených jednobunkovými organizmami, prvokmi).
Medzi najznámejšie z ochorení prenášaných kliešťom patrí lymská borelióza a kliešťová encefalitída.
Kliešte prenášajú aj babézie a ehrlichie, sú to parazity napádajúce krvinky a vyskytujú sa v teplejších oblastiach, no v posledných rokoch ich každoročne diagnostikujeme aj na našej klinike
Ak je zviera napadnuté veľkým množstvom kliešťov, môže dôjsť k tzv. kliešťovej obrne, ktorú spôsobujú neurotoxíny, produkované týmto parazitom.

Svrab - tento roztoč sa u psov (Sarcoptes canis) vyskytuje relatívne málo. Napáda hlavne zvieratá imunitne slabšie (mladé, staré, choré) a žijúce v priestoroch so zlou hygienou.
Naopak, svrabovec (Otodectes cynotis), vyvolávajúci ušný svrab je častým parazitom mačiek a psov žijúcich vo vonkajších priestoroch. Prioritne napáda zvukovody, a teda spôsobuje ich zápal (otitis externa parasitaria). Keďže je voľným okom neviditeľný, diagnostikuje sa z ušného steru pomocou mikroskopu. Ak sa problém nerieši, roztoč napáda širšie plochy tela (ušnice, tvárová časť, hlava a postupne celé telo). Následkom je silne zhrubnutá, zrohovatená koža, zapálené ložiská s chrastami a dochádza k celkovému zhoršeniu zdravotného stavu zvieraťa.
Pri veľkom premnožení svrabu psov alebo mačiek v blízkosti človeka je možná istá forma nákazy, a to vo forme drobných uštipnutí (hlavne na bruchu, rukách), ale parazit na človeku neprežíva.

Komáre a moskyty - tento bodavý hmyz u nás znepríjemňuje pobyt v prírode nie len ľuďom, ale aj zvieratám. Po ich útoku si zviera dokáže svrbivé miesta silne poškodiť, poraniť(škrabaním, vyhrýzaním) a následne dochádza k zápalom kože sekundárnou infekciou.
Komáre sú nositeľmi ochorenia nazývaného dirofilarióza. Pôvodcovia sú červy (Dirofilaria immitis, Dirofilaria repens), ktoré parazitujú hlavne v pľúcnych tepnách, srdci a podkoží infikovaných zvierat.
V južnejších krajinách (Maďarsko, Stredozemné more) tento hmyz prenáša na psov protozoálne ochorenie nazývané leishmanióza. Pôvodca (Leishmania canis) postihuje hlavne kožu na tvárovej oblasti.


späť

(c) 2009_designed_by: www.ffstudio.org